İŞKUR TYP çalışanlarının kadro talebi ve mağduriyeti TBMM’de dile getirildi! İşte detaylar…

TYP kapsamında istihdam edilen personel işçi sayılmadıkları için İş Kanunu’ndan doğan hiçbir hakka sahip değildir; kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, sendikalaşma hakkı, sosyal yardımlardan faydalanma gibi haklardan mahrum kalmaktadır. İşte Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın TYP çalışanlarının taleplerine yönelik bugünkü Meclis konuşmasının tamamı:

1- TYP kapsamında İŞKUR’a bağlı olarak  devlet okullarında çalışan güvenlik görevlileri, iş yerinde süreklilik talep etmektedirler. 

2- Her yeni eğitim öğretim yılının başında İŞKUR’a başvuran özel güvenlikçiler yaptıkları başvuruların ardından kura, mülakat gibi aşamalardan geçerek geçici süreli olarak okullarda göreve başlamaktadırlar. 

3- Haziran ayının sonuna gelindiğindeyse ilgili personel TYP’de bulunan zaman sınırı kuralı nedeniyle çalıştıkları iş yerinden ayrılmak zorunda kalmaktadır. 

4- Ayrıca, ilgili personel, haziran ayında işten çıkarıldıktan sonra belli bir süre işsiz kaldıkları ve bu süreçte şartları sağlayamadıkları için işsizlik ödeneğinden de yararlanamamaktadır.

5- TYP kapsamında istihdam edilen personel işçi sayılmadıkları için İş Kanunu’ndan doğan hiçbir hakka sahip değildir; kıdem tazminatıihbar tazminatısendikalaşma hakkısosyal yardımlardan faydalanma gibi haklardan mahrum kalmaktadır. 

6- Binlerce öğrencinin okuduğu kurumlarda dikkatli davranmak ve onlara gelebilecek zararları hızlıca ortadan kaldırmak açısından güvenlik görevlilerinin sürekliliği çok önemli bir husustur çünkü güvenlik sistemi, çevreyi, kişileri kayıt altına almak…

  • Yorum Yaz